Pracodawcy powinni dokładać wszystkich starań aby zapewnić swoim pracownikom odpowiednie środki ochronne które zabezpieczają ich przed różnego rodzaju zagrożeniami jakie mogą wystąpić na danym miejscu pracy.

Oczywiście należy dokładnie sprawdzić z jakimi zagrożeniami możemy mieć do czynienia, w tym przypadku osoba odpowiedzialna za BHP może sporządzić listę potrzebnych środków ochronnych, typowych dla danego stanowiska pracy. Oczywiście należy wówczas zapewnić pracownikom środki zabezpieczające odpowiednie dla danego zagrożenia.

Podstawowe środki ochrony pracowników na różnych stanowiskach

Odzież i buty ochronne

Bardzo często widzimy w różnych firmach czy też na placach budowy pracowników w kaskach, jest to jeden z najpopularniejszych sposobów ochrony zdrowia i życia pracownika, dodatkowo także wykorzystywane są różnego rodzaju środki ochrony słuchu, dróg oddechowych czy też gogle które mają za zadanie chronić oczy pracownika. Oczywiście potrzebne jest także odpowiednia odzież robocza która będzie trwała, odporne na różnego rodzaju czynniki które mogą pojawić się podczas pracy, mogą być to przykładowo oleje, różnego rodzaju paliwa.

Naturalnie należy także wybrać odpowiednie buty które będą chroniły stopy pracownika, palce w tym przypadku wykorzystuje się specjalne wzmocnienia które będą znajdowały się w okolicach palców jak również w podeszwie. Chodzi o to aby zabezpieczyć buty przed przebiciem czy też zgnieceniem, często stosuje się różnego rodzaju materiały kompozytowe które obecnie coraz częściej zastępują wzmocnienia stalowe czy też aluminiowe które były najczęściej stosowane do tej pory.

Oczywiście warto zwracać uwagę na produkty najwyższej jakości, takie jak przykładowo oferowane przez firmę base protection buty, które charakteryzują się bardzo dobrą wytrzymałością, mogą być to buty które dedykowane są dla danego miejsce pracy, przykładowo dla osób które pracują przy liniach energetycznych będą to buty posiadające właściwości antyelektrostatyczne, naturalnie mogą posiadać także specjalne absorbery energii w pięcie czy też w stopie które będą podnosiły komfort użytkowania.

Author