Wakacje to najlepszy czas, by nieco odpocząć od codziennych wyzwań, zastępując je ulubioną formą aktywności sportowej, zwiedzaniem ciekawych zabytków czy też po prostu spokojnym odpoczynkiem na nadmorskiej plaży. Na szczęście Polska ma do zaoferowania cały wachlarz różnych możliwości! Góry, jeziora, morze, atrakcje turystyczne, szlaki przyrodnicze i obiekty historyczne to tylko niewielka część propozycji, czekających na osoby, które zdecydują się spędzić urlop w kraju nad Wisłą. A wszystko to w komfortowych warunkach, zapewnianych przez ośrodki wypoczynkowe i hotele o wysokim standardzie. Niemniej jednak nadal wiele osób preferuje zagraniczne wyjazdy. Czy wakacje w Polsce to dobry pomysł i dlaczego to właśnie tutaj warto spędzić swój urlop?

Zaplecze turystyczne, czyli czego spodziewać się w trakcie podróży po Polsce?

Czasy dziurawych dróg i trudności z dojazdem w popularne miejsca odeszły już do przeszłości. Dziś turyści w Polsce poruszają się po komfortowych autostradach i dobrze oznakowanych drogach, choć mogą również liczyć na sprawny transport publiczny. A wszystko to bez drogich wiz, opłat za dodatkowy bagaż, wykupywania ubezpieczenia medycznego i niewygodnych foteli w ciasnych samolotach. Urlop w Polsce to także możliwość skorzystania z oferty ośrodków wypoczynkowych i hoteli o wysokich standardach, które nie odbiegają znacząco od komfortu, zapewnianego przez zagraniczne obiekty.

Nowoczesne hotele oferują strefy SPA dla rodziców i sale zabaw dla najmłodszych turystów. Jednak sporą popularnością cieszy się w naszym kraju również agroturystyka – dom wakacyjny z basenem, położony w malowniczej okolicy, to bowiem wyjątkowa szansa, by uciec od zgiełku miasta, korzystając z możliwości, jakie niesie obcowanie z naturą. Takie obiekty zlokalizowane są na terenie całego kraju, dzięki czemu z ich oferty mogą korzystać zarówno osoby, preferujące aktywny wypoczynek w górach, jak i te, które wolą rozwinąć żagle na jeziorach lub rozkoszować się ciepłem piasku i szumem fal na nadmorskiej plaży.

Różnorodność atrakcji w kraju nad Wisłą – na co może liczyć turysta?

Wędrówki po szlaku czy morskie kąpiele to niewielka część możliwości, które czekają na turystę w Polsce. Nie zabraknie tutaj bowiem również historycznych obiektów, regionalnych atrakcji, festynów i festiwali, które mogą uświetnić wakacyjny pobyt w danym miejscu. Wiele osób rezygnuje jednak z urlopu w kraju, bojąc się nagłego załamania pogody, co bywa szczególnie uciążliwe w trakcie odpoczynku z dziećmi.

Zupełnie niepotrzebnie! Polska obfituje bowiem w niezwykle interesujące muzea, również te interaktywne, sale zabaw czy kryte aquaparki i baseny, dzięki którym nawet gwałtowne ulewy nie są w stanie popsuć wakacyjnych nastrojów. Co więcej, wakacje w Polsce to również wspaniała lekcja historii zarówno dla młodszych, jak i starszych pokoleń, z której warto skorzystać, by poznać burzliwe, a zarazem niezwykle interesujące dzieje naszego kraju.

Tradycja i kultura – co Polska ma do zaoferowania?

Zwiedzając Polskę, poznajemy nie tylko jej historię, ale również tradycje czy obyczaje, związane z danym regionem. Nie są nam tutaj obce realia czy kontekst społeczno-polityczny, który zdeterminował wydarzenia, rozgrywające się na danym obszarze. Taką wiedzę zdecydowanie łatwiej przyswoić w porównaniu do tej, która przekazywana jest w obcym języku przez zagranicznego przewodnika.

I to właśnie bariera językowa jest kolejnym argumentem, dla którego warto zostać na wakacje w kraju nad Wisłą. W trakcie zagranicznych podróży problemem może być nie tylko język, ale również brak znajomości kultury danego kraju, asortymentu sklepów, a nawet potraw, figurujących w ofertach restauracji. Takich dylematów nie mają natomiast ci, którzy wybierają wypoczynek w kraju, zyskując przy tym komfort codziennego funkcjonowania i pewność szybkiego wsparcia w kryzysowej sytuacji.

Czy wakacje w Polsce mają jakieś wady?

Oczywiście, że tak! Największą z nich będą z pewnością ceny, które w atrakcyjnych kurortach i popularnych miastach mogą przekraczać możliwości przeciętnego turysty. Jak pokazują badania, letni wypoczynek typowej polskiej rodziny, może kosztować ok. 4000zł.

Organizując wakacje, warto poświęcić więc nieco czasu na wyszukiwanie atrakcyjnych finansowo ofert, zrezygnować z hoteli na rzecz komfortowej agroturystyki lub też zastąpić pojedyncze pokoje domkami letniskowymi, będącymi znacznie lepszym rozwiązaniem dla większych rodzin. Takie działania mogą przyczynić się do sporych oszczędności w budżecie, a zaoszczędzone środki wykorzystać można na dodatkowe atrakcje w trakcie letniego wypoczynku.

Author