Gorce to góry niezwykłe: ciche, spokojne, a jednocześnie położone zaledwie 70 km od Krakowa. Ciekawe miejsca znajdą tu zarówno osoby, które szukają atrakcji sportowych, jak i ci, którzy chcą jedynie podziwiać piękne widoki. Co warto zobaczyć w tych okolicach zimą i wiosną?

Gorce — jakie sporty można tu uprawiać?

Gorce odwiedzane są licznie przez miłośników sportów — zarówno tych, które uprawiać można zimą, jak i takich, które wymagają cieplejszej aury. Oczywiście wśród pierwszej z wymienionych grup dominują narciarze — świetne warunki znajdą oni m.in. w stacjach na Maciejowej i w Lubomierzu. Pełna lista stoków narciarskich w Gorcach robi imponujące wrażenie, warto więc zapoznać się z nią dokładnie. Liczne i bardzo długie są tu również trasy narciarstwa biegowego – najpopularniejsza, „Śladami Olimpijczyków”, ma aż 11 km.

Oczywiście miłośnicy sportu odwiedzają też Gorce w czasie, gdy na stokach nie ma już śniegu. Wśród uprawianych wówczas sportów dominują dwa: kolarstwo górskie oraz paralotniarstwo

Trasy rowerowe — o sporym stopniu trudności — znaleźć można w całym paśmie, natomiast miłośnicy drugiej z wymienionych tu dyscyplin upodobali sobie szczególnie okolice Podobina — polanę Jaworzyna Porębska, Spyrkową Górę i Witów.

Jakie szlaki w Gorcach są najpopularniejsze?

Dla większości turystów wyprawa w góry oznacza jednak przede wszystkim wędrówki po malowniczych szlakach. W Gorcach z pewnością nie zabraknie nam takich możliwości. Najbardziej znanym wzniesieniem tego pasma jest Turbacz. Jest on również najwyższy i z tego względu zalicza się go do tzw. Korony Gór Polski. Dotrzeć można na niego na wiele różnych sposobów — strona, na której znajduje się lista szlaków turystycznych na Turbacz, może być więc niezwykle pomocna w planowaniu takiej wycieczki. 

Warto jednak pamiętać, że w okresie zimowym przetarte są zwykle jedynie trasy, prowadzące z Nowego Targu i Rabki-Zdroju (to nimi dostarczane jest zaopatrzenie do schronisk). Na innych drogach można spodziewać się w tym okresie pewnych utrudnień.

Gdzie w Gorcach znajdziemy najpiękniejsze widoki?

Oczywiście Turbacz nie jest jedynym szczytem w Gorcach, na który warto się wybrać. Wśród turystów sporym powodzeniem cieszą się na przykład wzniesienia, na których w ostatnich latach zbudowano wieże widokowe. Konstrukcje takie znajdziemy m.in.:

  • na Lubaniu;
  • na Magurkach;
  • na Gorcu.

Z kolei wczesną wiosną najpiękniejsze widoki podziwiać można na Hali Długiej, Bukowinie Waksmundzkiej i innych polanach — masowo kwitnące w tym czasie krokusy robią niesamowite wrażenie.

Gorce – co warto zobaczyć?

Gorce pełne są również miejsc niezwykłych i tajemniczych. Przykładowo: na szczycie Suchora znajduje się obserwatorium astronomiczne — jak podaje strona www.apapiernia.pl, jest to najwyżej położony obiekt tego typu w Polsce. Z kolei na Przełęczy Pańska Przechybka zobaczyć można miejsce katastrofy bombowca Consolidated B-24 Liberator, która miała miejsce w grudniu 1944 roku (upamiętnia ją odtworzony fragment kadłuba). Na Jaworzynie Kamienieckiej warto natomiast odwiedzić Kapliczkę Bulandy, legendarnego gorczańskiego bacy, znachora i uzdrowiciela, a nawet — jak twierdzą niektórzy — czarownika. W jej pobliżu znajdziemy Zbójnicką Jamę, największą jaskinię Gorców.

Jakie muzea warto odwiedzić w trakcie wycieczki w Gorce?

W Gorcach nie brak również pamiątek przeszłości. Podczas wycieczki w to pasmo górskie można zobaczyć m.in.:

  • Orkanówkę w Porębie Wielkiej (muzeum, poświęcone pamięci Władysława Orkana);
  • Dwór Tetmajerów w Łopusznej (obecnie również zamieniony w placówkę muzealną, administrowaną przez Muzeum Tatrzańskie);
  • Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju.

Ciekawą ekspozycję — związaną jednak bardziej z przyrodą, niż z historią tych ziem — prezentuje Ośrodek Edukacyjny Gorczańskiego Parku Narodowego. Można zobaczyć w nim m.in. dioramy, przedstawiające życie ekosystemów, charakterystycznych dla tych gór. Wokół budynku tego ośrodka rozciąga się natomiast wspaniały, zabytkowy park.

Author