Jura Krakowsko-Częstochowska to jeden z bardziej zróżnicowanych i atrakcyjnych regionów turystycznych kraju. Rozciąga się w Polsce południowej, od Częstochowy, przez Ogrodzieniec, aż po Kraków. Krajobraz jest tu bardzo urozmaicony, a atrakcje turystyczne czekają na odwiedzających niemal na każdym kroku. Opcji na spędzanie wolnego czasu jest mnóstwo, zarówno dla rodzin szukających niewymagających szlaków pieszych, jak również dla wspinaczy i rowerzystów. Oto TOP 5 miejsc Jury Krakowsko-Częstochowskiej, które zdecydowanie warto zobaczyć.

Ojcowski Park Narodowy

Położony około 20 kilometrów na północ od Krakowa. Obfituje w piękne formacje skalne, ciekawą architekturę i pełne tajemnic groty. Na uwagę zasługują zwłaszcza Jaskinia Ciemna oraz Grota Łokietka. Warto zobaczyć również inne znane obiekty jak Zamek w Pieskowej Skale czy Zamek w Ojcowie. Symbolem parku są nietoperze, których można tu spotkać bez liku. Ojcowski Park Narodowy to idealne miejsce na spacery o każdej porze roku.

Dolina Sąspowska

Około 5-cio kilometrowa trasa, o płaskiej powierzchni, biegnąca przez teren Ojcowskiego Parku Narodowego. Idealna na rodzinny spacer, nawet z małymi dziećmi. Szlak biegnie wzdłuż rzeki Sępówka, która stanowi znaczną atrakcję trasy. Można tu dostrzec ślady działalności bobrów i podziwiać piękne, wapienne zbocza, w których kryje się ponoć nawet 160 jaskiń. Jest to miejsce idealne dla osób szukających ciszy i spokoju. Szlak nie jest tak popularny jak trasa Doliny Prądnika. Turystów jest tu niewiele, przez co naprawdę można się wyciszyć i podziwiać piękno wciąż dzikiej przyrody.

Pustynia Błędowska

Nazywana Polską Saharą. To jedno z bardziej charakterystycznych miejsc na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Powstała wiele lat temu na skutek działalności ludzi, którzy masowo wycinali drzewa na potrzeby hutnictwa i górnictwa. Z czasem, na miejscu dawnego lasu pojawił się piach, który zapoczątkował proces tworzenia pustyni. Jej teren należy do wojska, dlatego niemożliwe jest wejście w głąb terenu. Można natomiast podziwiać ją z dwóch punktów widokowych, zlokalizowanych w miejscowościach Czubatka oraz Dąbrówka. Stąd można też dostrzec charakterystyczne elementy pustyni, jak bunkry i schrony z czasów II wojny światowej.

Góra Zborów i okolice

Idealne miejsce dla miłośników wspinaczki, ale nie tylko. To również świetna trasa spacerowa, obfitująca w ciekawą roślinność i formy skalne. Część z nich przypomina kształtami zwierzęce i ludzkie sylwetki, co znajduje odzwierciedlanie w ich nazwach. Są tu Młynarz, Kruk, Zakonnica, Lalka, Mały i Wielki Dziad oraz wiele, wiele innych. Góra stanowi idealny punkt widokowy, z którego można podziwiać piękny, jurajski krajobraz. Góra Zborów i znajdujące się tu liczne skałki, są ulubionym miejscem wspinaczy, nie tylko z okolic, ale również z całej Polski.

Zamek Ogrodzieniec

Jeden z wielu zamków na Szlaku Orlich Gniazd, zdecydowanie najbardziej imponujący. Zachwyca nie tylko świetny stan zachowania murów, ale również możliwość nocnego zwiedzania. W towarzystwie świetlnych iluminacji można tu spotkać zjawy i duszki, związane z historią zamku. Obiekt dostępny jest dla zwiedzających przez cały rok. Jeśli jednak nie przepadasz na tłumami, polecamy wycieczkę poza sezonem.

Jura Krakowsko-Częstochowska – baza noclegowa

By nie tracić czasu na dojazdy najlepiej wybrać nocleg w pobliżu atrakcji. Pod tym kątem na uwagę zasługuje obiekt Poziom 511. To nowoczesny hotel&spa, zlokalizowany w pobliżu Ogrodzieńca. Dzięki temu stanowi idealną bazę wypadową na teren całej Wyżyny.

Oprócz komfortowych noclegów, obiekt dysponuje własną restauracją, z której chętnie korzystają nie tylko goście hotelowi, ale również Ogrodzieniec okolicę turyści.

Ale to nie jedyna jego zaleta. Hotel posiada bogatą ofertę rekreacyjną zarówno dla dzieci jak i dorosłych, a także dla miłośników aktywności z adrenaliną. Oprócz spacerów jurajskimi winnicami, można skorzystać z lotów balonem, wycieczek off roadowych czy konnych przejażdżek. Zimą na gości czekają dwa stoki narciarskiej, w bliskiej odległości. Po intensywnym dniu można natomiast zrelaksować się w strefie spa & wellnes, korzystając z szerokiej oferty saun, basenów i zabiegów pielęgnacyjnych.

Author