Jazda pod wpływem alkoholu to bardzo często rzecz, którą bagatelizujemy. Niektórym często zdarzają się sytuacje, gdy korzystają z auta, pod wpływem substancji odurzających. Na pewno jazda w takim stanie nie jest bezpieczna. Ryzyko wypadku z naszej winy rośnie co najmniej kilkukrotnie, dlatego tym bardziej nie powinniśmy pozwolić na to, aby wsiadać w takim stanie za kierownicę. Jeśli zlekceważymy wszystkie zasady, to możemy z tego tytułu ponieść poważne konsekwencje. W przypadku wypadku na drodze zabranie prawa jazdy czy nawet grzywna mogą wydać się niewielką karą, zwłaszcza jeśli po drodze kogoś potrąciliśmy. Przez nasze uzależnienie możemy trafić do więzienia. To bardzo poważne niebezpieczeństwo, dlatego nie powinniśmy lekceważyć problemu. Jeśli mamy problem z uzależnienie od alkoholu, to musimy liczyć się z tym, że prędzej czy później doprowadzimy do poważnego wypadku, a jego konsekwencje tak naprawdę są dzisiaj nie do przewidzenia. W praktyce dzisiaj tego typu kolizja pod wpływem działania alkoholu może być zakwalifikowana zarówno do przestępstwa, jak i wykroczenia.

Problem z rozróżnieniem

Tak naprawdę skalę określa nam tutaj fakt, co stało się podczas takiej kolizji. Samo zdarzenie drogowe, nie jest traktowane jako ciężkie przestępstwo. Z reguły kolizja z udziałem dwóch aut przy braku rannych czy zabitych kończy się wykroczeniem, za które musimy odpowiedzieć prawnie. Jednak w przypadku gdy kierująca osoba jest pijana, a jednocześnie dopuści się kolizji na drodze, wówczas oba te następstwa łączą się ze sobą. Wtedy już nie możemy mówić o delikatnym wykroczeniu, tylko o naprawdę poważnej sprawie. Wtedy osoba zatrzymana dopuszcza się zarówno popełnienia wykroczenia drogowego, jak i przestępstwa, o czym sugeruje poziom alkoholu w wydychanym powietrzu. W ten sposób dochodzi do naruszenia artykułu 177 ustępu 1 kodeksu karnego. Przepis ten wyraźnie mówi o nietrzeźwości kierowcy i przypadkowemu wypadkowi, ale mimo to za czyn jest narzucona kara nawet do trzech lat pozbawienia wolności.

Nie uciekaj

Niekiedy zdarzają się sytuację, że sprawca dopuszcza się kolizji, a następnie ucieka z miejsca zdarzenia. To nie tylko bardziej komplikuje sprawę, ale jednocześnie stawia sprawcę wypadku w bardzo fatalnym położeniu. Istnieje jeszcze jeden zapis mówiący o ewentualnych ofiarach takiego wypadku. Sprawca nie tylko musi odbyć zarządzoną przez sąd karę, ale także zapłacić ogromne odszkodowanie i zadośćuczynienie, zwłaszcza jeśli osoba poszkodowana wskutek odniesionych obrażeń zmarła. Wtedy, jeśli istnieją jakieś okoliczności łagodzące, osoba odpowiada nie tylko za jazdę pod wpływem alkoholu, ale także za nieumyślne spowodowanie śmierci. Trzeba przyznać, że to daje nam wiele do myślenia. Skutki jazdy pod wpływem alkoholu mogą przynieść nam nie tylko sporo problemów, ale także możemy mieć na sumieniu niewinną osobę. Właśnie to powinno nam uświadomić, jak niebezpieczny jest alkohol, a w połączeniu z samochodem jest to ogromne zagrożenie dla wszystkich ludzi. Więcej dowiesz się na https://adwokat24h.pl/jazda-po-alkoholu/

Author