Wycieczka na Zakarpacie będzie z pewnością wyjątkowym doświadczeniem. Można zdecydować się na zwiedzanie z przewodnikiem, lub też wybrać się na piesze wędrówki po tych pięknych górach.

Na Zakarpaciu styka się wiele kultur, znajdziemy tam Ukraińców, Słowaków, Węgrów i Rumunów. Obszar ten słynie z dużej gościnności, z pewnością trzeba tam spróbować miejscowego wina. Możemy relaksować się w basenach termalnych, jedna z głównych atrakcji jest zamek Palanok, Jego początki sięgają IX wieku. W IX-X wieku zbudowano tu różne fortyfikacje w celu ochrony granic Rusi Kijowskiej. Ulepszenie i przebudowa zamku sięga panowania księcia Podolskiego Fiodora Koryatowicza. W latach panowania w Mukaczewie (1396-1414) udało mu się przekształcić mały zamek w silną fortyfikację i uczynić go swoją rezydencją. Zamek składał się z przedzamcza i głównego dziedzińca, gdzie znajdowała się kwadratowa wieża mieszkalna. Wszystkie domy i budynki gospodarcze były otoczone suchą fosą i kamiennym murem z czterema okrągłymi wieżami z czego trzy z nich przetrwały do dziś. Po śmierci Fiodora Koryatowicza zamek należał do wielu właścicieli. W 1629 r. dowódca zamku John Balling przeprowadził gruntowne remonty i wzmocnienia zamku, o czym świadczy napis na kamiennej płycie zachowany w lewym górnym skrzydle zamku. W 1633 r. Zamek kupił książę Transylwanii Dierd I Rakoczi. Z pomocą dwóch inżynierów francuskich rozpoczęła się odbudowa starego zamku. W ciągu 78 lat panowania dynastii Rakoczi dodano wiele ulepszeń.

Twierdza przetrwała kilka oblężeń. Jeden z nich i najbardziej niezapomniany trwał prawie dwa i pół roku – od lata 1685 r. do zimy 1688 r. W XVIII wieku zamek stracił znaczenie militarne, aw 1789 r. Z

ostał przekształcony w więzienie dla więźniów politycznych. W latach 1922–1926 został częściowo odnowiony i służył jako koszary wojskowe. Po wojnie znajdowało się tutaj muzeum. Zamek jest bardzo dobrze zachowany dlatego obecnie jest popularną atrakcją turystyczną, wycieczki na Zakarpacie często odwiedzają tą atrakcję turystyczną. Jeżeli poszukujesz informacji o zwiedzaniu zamku możesz wejść na stronę: https://www.kresy.com/osw,wycieczka-na-zakarpacie,85. Z pewnością Zakarpacie jest warte zobaczenia, nie tylko ze względu na wspaniałe zamki, ale także ze względu na wspaniałą dziką przyrodę Karpat.

Author