Azerbejdżan to niewielkie państwo położone nad Morzem Kaspijskim, wśród malowniczych szczytów Kaukazu. Choć dzika natura i malownicze widoki sprzyjają turystyce, zgodnie ze stereotypem obecnym w polskim społeczeństwie rejon Morza Kaspijskiego jest dziką pustynią. Takie myślenie to ogromny błąd – turyści z zachodniej Europy od ponad dekady odkrywają góry i zabytki Azerbejdżanu. Jeżeli szukasz miejsca na wakacje z dala od wielkich tłumów i marzysz o zapoznaniu się z lokalną kulturą, postanowiliśmy ułatwić ci zadanie – przygotowaliśmy dla ciebie krótki przewodnik po najważniejszych atrakcjach turystycznych Azerbejdżanu!

Baku, czyli Mały Dubaj

Nieprzypadkowo Baku bywa nazywane Małym Dubajem – ta nowoczesna metropolia, w której szklane wieżowce stoją obok zabytkowych meczetów, całkowicie zaprzecza stereotypowi zacofanych, postsowieckich miast. Wizytę w Baku warto jest rozpocząć od spaceru po Bulvar Park, nowoczesnej promenadzie zbudowanej wzdłuż brzegu Morza Kaspijskiego. To właśnie tam znaleźć można Baku Eye, ogromne młyńskie koło nawiązujące wyglądem do London Eye. Przejażdżka kołem pozwala zobaczyć z góry budzącą wrażenie panoramę miasta. Po spacerze Bulvar Park warto jest się wybrać do Iczeri Szecher, starego miasta Baku, które założone zostało jeszcze w XII wieku. Starówka pełna jest wąskich uliczek i starych kamieniczek, w których znaleźć można kawiarnie i restauracje. Na terenie Iczeri Szecher znajduje się także wpisany na światową listę UNESCO zamek, będący niegdyś siedzibą lokalnych władców – szachów Szirwanu.

W okolicach starówki znajduje się Baszta Dziewcza, czyli zbudowany w XII wieku kompleks fortyfikacji, w którym mieści się muzeum przybliżające historię miasta i jego władców. Inne, równie warte odwiedzenia muzeum to Narodowe Centrum Kultury i Sztuki im. Hejdara Alijewa, w którym zapoznać się można z azerską sztuką i kulturą. Ciekawostką na mapie Baku jest Narodowe Muzeum Dywanów zawierające kolekcję kilkuset zabytkowych dywanów przypominających nieco arrasy z krakowskiego Wawelu. Warta uwagi jest też Ateshgah, czyli Świątynia Ognia, gdzie do dziś miejsce mają unikatowe na skalę światową, muzułmańskie nabożeństwa religijne. Zwiedzanie Baku należy koniecznie zakończyć wieczornym spacerem po Placu Fontann, na którym odbywają się niesamowite pokazy artystyczne prowadzone przy pomocy wody.

Mauzoleum Diri Baba, czyli azerska Petra

Baku stanowi dobrą bazę wypadową do dalszego zwiedzania tak rozległego i górzystego kraju jak Azerbejdżan – podróże w poszukiwaniu zabytków położonych poza stolicą najlepiej jest odbywać za pomocą wynajętego samochodu. Jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Azerbejdżaniu jest położone wśród gór Kaukazu Mauzoleum Diri Baba, będące miejscem spoczynku szacha Diriego Baby. Imponująca budowla wzniesiona wśród majestatycznych skał nie bez przyczyny nazywana jest azerską Petrą – mauzoleum przypomina jordańskie ruiny pod względem architektonicznym. Wewnątrz budowli znaleźć można doskonale zachowane freski oraz płaskorzeźby przedstawiające życie i podboje szacha. Obok mauzoleum położony jest zabytkowy cmentarz, na którym znajdują się groby datowane na XVII wiek.

Sztuka naskalna z dawno zapomnianych czasów

Jeżeli chcesz odpocząć na łonie dzikiej, azerskiej natury, doskonałym pomysłem jest wycieczka do Parku Narodowego Qobustan, który wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To właśnie na terenie tego parku, wśród skał pasma górskiego Kaukaz, Azerbejdżan ma swój najcenniejszy i najstarszy zabytek. W Qobustanie znajdują się tysiące naskalnych petroglifów, stworzonych przez myśliwych w okresie neolitu. Spacer wśród prehistorycznych malunków jest niezapomnianym przeżyciem, które pozwala sobie uświadomić historię gatunku ludzkiego. W okolicy pertoglifów znajduje się także Gaval-dash, czyli śpiewający kamień otoczony przez miejscowych religijną czcią. Przez park biegną liczne szlaki turystyczne, przeznaczone zarówno dla pieszych, jak i rowerzystów. Wycieczka do Qobustanu to okazja do przeżycia niesamowitej przygody na łonie azerskiej dzikiej natury.

Naftalan, czyli uzdrowisko na miarę Lourdes

Każdego roku do azerskiego Naftalan przybywają tysiące pielgrzymów z okolicznych krajów oraz Indii. Miasto to założone zostało w starożytności i cieszyło się wtedy niemałą popularnością – na miejscu wydobywana jest ropa naftalanowa, która, zgodnie z wierzeniami lokalnego społeczeństwa, ma właściwości uzdrawiające. Do Naftalan szczególnie chętnie pielgrzymują wyznawcy hinduizmu, dla których ropa naftalanowa stanowi ważny element ich religii. W mieście znajdują się liczne zabytkowe meczety i świątynie hinduistyczne, a także muzeum miejskie, w którym poznać można historię regionu. Bliskość do granicy z Rosją sprawia, że każdego roku miasto nawiedzane jest przez rosyjskich turystów chcących spędzić wczasy wśród kaukaskich gór. Naftalan posiada dobrze rozwiniętą bazę noclegową, dzięki czemu jest idealnym wyborem na bazę wypadową do pieszych wycieczek po okolicznych szlakach turystycznych.

Author