Idealnym wyborem w przypadku miłośników górskich wędrówek są buty trekkingowe. Istotne będzie to, aby wybrać dla siebie właściwy model, zapewniający wygodę, odpowiednio chroniący stopy i wytrzymały, aby posłużył użytkownikowi przez wiele sezonów. Jest kilka istotnych kwestii, na które powinno zwrócić się uwagę przy wyborze tego typu obuwia. Ułatwi to znalezienie tego idealnego, czyli dopasowanego do indywidualnych potrzeb i konkretnego typu aktywności.

Idealne trekkingi, czyli jakie? Co warto mieć na uwadze przy ich wyborze?

Mogłoby się wydawać, że zakup obuwia trekkingowego jest czymś banalnie prostym, ale w praktyce bywa z tym już różnie. Bogactwo i różnorodność asortymentu wcale nie ułatwia zadania, bo trudno zdecydować się na konkretny model. Istotna przy jego wyborze będzie częstotliwość używania butów, pogoda i pora roku, typ gór i rodzaj turystyki. Jeśli ktoś dopiero zaczyna swoją przygodę z górskimi szczytami lub decyduje się na krótki wyjazd, można polecić mu wysokie buty trekkingowe. Zapewniają one stopom dobrą stabilizację, świetnie chronią przed zabrudzeniami i wilgocią. Sprawdzą się także w przypadku doświadczonych turystów, którym nie straszne są trudniejsze warunki pogodowe. Podczas cieplejszych dni można wybrać niskie buty trekkingowe, które zagwarantują większą wygodę i pozwolą na szybsze poruszanie się ze względu na mniejszą wagę.

Wybierając buty trekkingowe, trzeba mieć na uwadze to, z jakich zostały wykonane materiałów. Bardziej trwale są modele ze skóry, które dopasowują się do stóp. Wymagają jednak impregnacji i są cięższe od tych wykonanych z materiałów syntetycznych. Te drugie są lżejsze i szybciej schną. Jeśli buty mają być wygodne i pozwalać skórze oddychać, warto wybrać model skórzano-materiałowy. W zimniejsze dni dobrze sprawdzają się buty trekkingowe z membraną, ale latem nie będzie ona mile widziana, bo ogranicza oddychalność i odprowadzanie wilgoci na zewnątrz. Bardzo ważna jest odpowiednia twardość podeszwy – im bardziej skomplikowany szklak i nierówny teren, tym powinna być ona twardsza. Na kamienistą trasę zaleca się wybrać obuwie z gumowym otokiem. Do wędrówek po nizinach idealnie sprawdzają się buty z podeszwą elastyczną i cienką.

Dobre buty oczywiście kosztują sporo, ale można obniżyć cenę zakupu korzystając z okazji cenowych. Na przykład kody rabatowe eObuwie pozwalają czasami obniżyć wartość koszyka nawet o 50%. Akcje są mocno reklamowane w mediach, jednak najlepszym pomysłem jest regularne śledzenie okazji cenowych na portalach z kodami rabatowymi. Przykładem może być Rabatio.com.

Author