Większość osób które chrapią w czasie snu nawet nie zdaje sobie z tego sprawy.

Często dowiadują się o tym od partnera, jednak niektóre osoby mają także bezdech senny, który często towarzyszy chrapaniu. Najczęstsze objawy bezdechu sennego to silne chrapanie, przerwy w oddychaniu podczas snu, senność w ciągu dnia z brakiem koncentracji i bóle głowy. Jeśli dana osoba od lat cierpi na nieleczony bezdech senny, często dochodzi do poważnych zaburzeń zdrowotnych. Głośne chrapanie z przerwami w oddychaniu jest dobrze słyszalnym objawem obturacyjnego bezdechu sennego. Może osiągnąć poziom głośności, który nie tylko przeszkadza partnerowi w łóżku, ale także sąsiadom. Osoby dotknięte chorobą zazwyczaj chrapią bardzo nieregularnie z powodu przerw w oddychaniu. Wówczas jesteśmy chronicznie zmęczeni i pozbawieni koncentracji w ciągu dnia. Osoby cierpiące na bezdech senny doświadczają każdej nocy nawet kilkuset stresujących sytuacji takich jak zatrzymanie oddechu i następujące po nim reakcje budzenia, które nie są świadome, ale uniemożliwiają spokojny sen. Ponieważ przerywane są zwłaszcza fazy głębokiego snu, nie czujemy się wypoczęci rano i często nie mogą zasnąć w ciągu dnia. Nocne przerwy w oddychaniu oznaczają także dyskomfort dla naszego organizmu. Bezdech senny jest czynnikiem ryzyka rozwoju nadciśnienia tętniczego i innych chorób układu krążenia zaburzenia rytmu serca, niewydolność serca, udar. Jeśli chrapanie i senność w ciągu dnia utrzymują się przez lata, osoby dotknięte chorobą mogą nawet popadać w depresję. Czasem jest to także duże obciążenie dla rodziny i przyjaciół.

Wydajność osób dotkniętych chorobą również jest zauważalna w pracy. Bezdech senny dotyka około dwa razy więcej mężczyzn niż kobiet.

Nawet jeśli przyczyny są nadal w dużej mierze nieznane, znamy pewne czynniki ryzyka, takie jak otyłość, wiek średni, palenie, tabletki nasenne czy wieczorne spożywanie alkoholu. Oczywiście wiele osób zażywa tabletki na chrapanie, oczywiście należy sprawdzić jaki środek będzie najlepszy w naszym przypadku. Może być to przykładowo: http://sposobynachrapanie.pl/snoran-plus-sklad-dzialanie-opinie-czy-jest-skuteczny-i-bezpieczny/.

Author