Jeśli kupujesz dysk półprzewodnikowy SSD czy to jako nowy dysk rozruchowy, czy jako pamięć podręczną przyspieszającą dostęp do istniejącego rozruchowego dysku twardego HDD, prawdopodobnie masz wystarczającą wiedzę techniczną, aby zagłębić się w wnętrze komputera stacjonarnego lub laptopa.

Ale nie każda specyfikacja, którą cytują producenci dysków SSD, ma znaczenie podczas zakupów nowego dysku. Trudno dziś kupić zły dysk SSD do powszechnego użytku, ale osoby dokonujące aktualizacji po raz pierwszy będą potrzebowały trochę wiedzy, aby nie przekroczyć wydatków. Dysk SSD można zainstalować jako dysk rozruchowy z opcją instalowania na nim programów i danych, w zależności od pojemności dysku SSD i tego, czy system może pomieścić dodatkowy dysk. Zobaczysz maksymalną korzyść prędkości z danego dysku SSD, jeśli jest on używany w ten sposób. Ale innym trybem, w którym używane są dyski SSD, jest pamięć podręczna, zwykle w systemie z dyskiem twardym talerzowym HDD skonfigurowanym jako dysk rozruchowy. W tego rodzaju układzie system używa dysku SSD do tymczasowego przechowywania często używanych danych, przykładowo plików programu, dużych plików danych, części systemu operacyjnego, w celu szybszego dostępu z pamięci półprzewodnikowej niż z napędu dysku twardego. Jest to zarządzane automatycznie przez system, zwykle za pomocą technologii takiej jak SRT Intela.

SATA od pewnego czasu jest standardowym interfejsem magistrali dla napędów wewnątrz komputerów osobistych i biznesowych. Jest on stosowany zarówno przez dyski twarde, dyski SSD, jak i napędy optyczne. I chociaż dyski SSD są dostępne w innych interfejsach i konstrukcjach, zwłaszcza M.2, dysk SSD SATA w 2,5-calowej obudowie jest najbardziej znany. Typowy 2,5-calowy dysk SSD z fizycznym interfejsem SATA będzie posiadał zarówno złącze danych SATA, które łączy się na pulpicie z jednym z portów na płycie głównej, jak i szersze, przypominające ostrze złącze zasilania, który łączy się z przewodem zasilającym pochodzącym z zasilacza. Wewnątrz laptopa te złącza na dysku zwykle łączą się przewodowo lub bardzo krótkim kablem taśmowym z obydwoma złączami. Większość współczesnych płyt głównych do komputerów stacjonarnych ma także gniazda M.2. NAND to rodzaj nieulotnej pamięci, w której moc nie jest potrzebna do przechowywania danych. Pamięć flash NAND jest popularna w odtwarzaczach MP3, aparatach, napędach USB i dyskach SSD. Na wczesnych etapach innowacji flash producenci zwiększyli gęstość w dwóch wymiarach płytki krzemowej o tej samej wielkości, jednocześnie obniżając koszt na gigabit.

Osiągnięto to poprzez zmniejszenie rozmiaru komórek danych. Oprócz rozszerzonej roli, istnieje wiele różnych rodzajów flash i wiele czynników kształtujących. Niektórzy dostawcy opowiadają się za konkretnym kształtem i interfejsem SSD, twierdząc, że najlepiej pasuje do przedsiębiorstwa. Jednak w rzeczywistości istnieją różne opcje dla różnych potrzeb. Dyski SSD SATA i SAS SATA są wolniejsze i często są używane w dyskach SSD o największej pojemności. Natomiast dyski SSD SAS wykorzystują interfejs SCSI i są szybsze niż dyski SSD SATA. Dyski SATA są zasadniczo przeznaczone do wdrażania po stronie serwera. Dyski SSD SAS zapewniają lepszą wydajność niż dyski SSD SATA. Dyski SSD SAS często są wyposażone w dwa porty, co oznacza, że każdy dysk można zmapować na dwa osobne kontrolery dla przełączania awaryjnego i wielościeżkowego, które są często wymagane w pamięci masowej przedsiębiorstwa. Jak widać dysk jest najtańszą formą przechowywania. Trajektorii spadkowej ceny dysków twardych nie towarzyszy jednak wzrost prędkości. Dyski twarde nie są coraz szybsze. Dyski SSD dla przedsiębiorstw są różne. Ich pojemność i wydajność stale się poprawiają. Dyski SSD SATA są używane w aplikacjach o niższych kosztach, podczas gdy PCIe, 3D NAND i NVMe mają wyższą cenę. Szeroki wybór dysków SSD można znaleźć na stronie https://vobis.pl/dyski-ssd-goodram.

Author